بررسی جنبه های کلیدی در طراحی و تست دوارهای لنگر (Anchor Windlasses)

ماشین آلات


دوار های لنگر که برای به آب اندازی و بیرون کشیدن لنگر از آب دریا به کار می روند، باید مطابق با قوانین موسسات رده بندی، طراحی، ساخته و نصب شوند. این فرآیند باید مطابق با معیارهای مشخص شده موسسات، اجرا گردد. در این مقاله اجمالاً به این موضوع می پردازیم.

شرایط عملیاتی کشتی‌های دارای فضای ماشین آلات بدون مراقب (UMA or UMS)

ماشین آلات


کشتی‌های UMA (فضای ماشین آلات بدون مراقب) که گاهی اوقات به عنوان UMS نیز شناخته می‌شود، برای عملیات ماشین‌آلات و تجهیزات بدون حضور ثابت خدمه مراقب، طراحی شده‌اند. در این مقاله ضمن تشریح کلی این قابلیت، به الزامات خاص آن شامل مباحث مربوط ایمنی در برابر آتش، جلوگیری از آبگرفتگی، سیستم های هشدار و وسایل ارتباطی اشاره می شود. تمامی این موارد برای اطمینان از عملیات ایمن و مستمر ماشین آلات یک کشتی، ضروری هستند.

ماشین آلات


در دنیای مهندسی دریایی، پروانه ها(Propellers) نقشی محوری در حرکت کشتی ها درون آب دارند که آنها را به سنگ بنای نیروی رانشی کشتی ها تبدیل کرده است. این مقاله فنی به نقش مهم پروانه ها در سیستم رانش کشتی می پردازد و اصول اساسی پروانه ها، انواع، مواد و ساختارشان بررسی می شود و در انتها، نگاهی اجمالی به آینده و برخی فناوری های نوآورانه می اندازد.

سیستمهای کمک رانشی ثابت بادی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای

ماشین آلات


در صنعت دریانوردی، نیروی رانش بادی می تواند فرصتی منحصر به فرد برای مقابله با چالش های کربن زدایی، که بر اساس مقررات بین المللی و درخواست های عمومی ایجاد شده اند، به ما ارائه دهد. علاوه بر این، نوسانات قیمت سوخت، مالکان کشتی ها را علاقمند به تغییر سیستم های رانش خود برای کاهش هزینه ها، نموده است.

مبدل های حرارتی صفحه ای

ماشین آلات


مبدل های حرارتی تجهیزاتی هستند که گرما را به وسیله یک دیواره رسانا از یک سیال به سیال دیگر انتقال می دهند. این انتقال حرارت از سیال داغ تر (مایع یا گاز) به سیال سردتر رخ می دهد. در این مقاله، به معرفی اجمالی این تجهیزات و برخی مشکلات شایع در آنها می پردازیم.

شیر فشارشکن محفظه میل لنگ

ماشین آلات


کنوانسیون سولاس پس از انفجار مخربی که بر روی شناور دل پاسیفیکو در سال 1947 رخ داد و منجر به مرگ 28 نفر از خدمه شناور شد، مقررات جدیدی برای جلوگیری از انفجار محفظه میل لنگ وضع کرد. از آن زمان تاکنون، اقدامات شناسایی و پیشگیری کننده بسیاری برای کاهش و حذف خطرات این پدیده به کشتی ها اضافه شده است. در این مقاله نگاهی خواهیم داشت به اینکه انفجار میل لنگ چیست، چگونه رخ می دهد و برای جلوگیری از آن چه کاری می توان انجام داد.

سائیدگی جرقه ای در موتورهای دریایی

ماشین آلات


اگر پتانسیل الکتریکی به وجود آمده بین شفت و بدنه شناور در میل لنگ از طریق یاتاقان های اصلی (Main & Thrust Bearings) تخلیه شود، احتمال وقوع سائیدگی جرقه ای بسیار زیاد بوده که در صورت عدم تشخیص به موقع آن، سایش گسترده تر و در ادامه آسیب شدید به میل لنگ محتمل خواهد بود. در این مقاله کلیاتی از این نوع آسیب و روش پایش آن بیان گردیده است.

مقدمه ای بر شیر های اطمینان

ماشین آلات


هدف اصلی از نصب شیر اطمینان (Safety Valve) حفظ ایمنی بوده به صورتی که اگر یک تجهیز تحت فشار در حالتی قرار بگیرد که فشار آن از حد مجاز طراحی(Design Pressure) یا کاری (Working Pressure) تجاوز کند، با کاهش فشار سیستم، به رفع خطر کمک می کند. در این مقاله به معرفی شیر های اطمینان دیگ های بخار(بویلر ها) می پردازیم.

آمونیاک به عنوان سوخت

ماشین آلات


در سالهای اخیر، آمونیاک به عنوان منبع سوختی بدون آلایندگی در صنعت کشتیرانی توجه زیادی را به خود جلب کرده است. مزیت اصلی آمونیاک به ذخیره سازی آسان تر آن نسبت به هیدروژن برمی گردد، یعنی تقریباً مشابه پروپان یا گاز مایع (LPG) که می توان در فشار کم و در شرایط محیطی آن را ذخیره نمود. از این رو، هزینه ذخیره سازی در هر واحد انرژی به طور قابل توجهی ارزان تر از هیدروژن، برق در باتری ها یا LNG است.

کتابچه های ثبت مواد نفتی

ماشین آلات


هدف از وجود کتابچه های ثبت مواد نفتی این است که افراد مسئول مانند افسران کنترل بندری و یا نمایندگان قانونی دولت صاحب پرچم شناور، بتوانند بر روی تخلیه غیر قانونی مواد نفتی به دریا، نظارت داشته باشند. بر این مبنا، تمام افسران و خدمه روی شناورها، باید از اهمیت وجود و داده های ثبت شده در این کتابچه ها، آگاه باشند.