اخبار متفرقه
از دستمال کاغذی تا کارخانه کشتی‌سازی؛ با اسطوره دریاها بیشتر آشنا شوید

از دستمال کاغذی تا کارخانه کشتی‌سازی؛ با اسطوره دریاها بیشتر آشنا شوید


شرکت آمریکایی رویال کاریبین، کشتی Icon of the Seas را با ‌عنوان «کشتی کاغذی سفید» توصیف می‌کند؛ طرحی که «با یک تکه کاغذ سفید خالی» و «بدون حد و مرز برای ایده‌پردازی» شروع شد.

اما شاید توصیف مناسب‌تر «کشتی دستمال کاغذی سفید» باشد. این نام‌گذاری به این دلیل است که ایده نمادین AquaDome با وزن ۳۶۳ تن برای اولین بار توسط ریچارد فاین رئیس رویال کاریبین (که پس از خدمت به عنوان مدیرعامل از سال 1988، اخیرا با جیسون لیبرتی مدیر عامل و رئیس گروه رویال کاریبین کناره‌گیری کرد) روی یک دستمال کاغذی سفید کشیده شد.

جی راسر مالک ارشد و توسعه‌دهنده این محصول به رویال کاریبین توضیح می‌دهد:

"این شروع سفر AquaDome بود. رئیس ما طرح گنبدی را روی یک دستمال کاغذی ترسیم کرد، آن را به کارخانه کشتی‌سازی داد و گفت: این را برای من بساز!"

طرح AquaDome توجه همه را به خود جلب نموده است

 از دستمال کاغذی تا کارخانه کشتی‌سازی؛ با اسطوره دریاها بیشتر آشنا شوید

سازه AquaDome یک مکان سرگرمی گنبدی فوق مدرن است که در سمت جلو کشتی قرار دارد. این طرح خود شامل یک آبشار 55 فوتی (17 متری) دارای قابلیت «تغییر حالت» بر فراز استخری است که ورزشکاران و هنرمندان بدلکار رویال کاریبین در کنار بازوهای روباتیک و فواره‌های غواصی می‌توانند نمایش خود را روی آن اجرا کنند.

بنا بر گزارشات منتشرشده، این طرح بزرگترین سازه شیشه‌ای و فولادی‌ست که تاکنون روی یک کشتی تفریحی ساخته شده است؛ طراحی و قرار دادن AquaDome به تنهایی یک شاهکار مهندسی محسوب می‌شود که توسعه و ساخت آن ماه‌ها به طول انجامید.

ساخت AquaDome در کارخانه کشتی‌سازی Meyer Turku فنلاند آغاز شد؛ جایی که کشتی Icon of the Seas به تازگی پس از به­آب­اندازی، به اسکله مجهز خود منتقل شده است. این سازه به عنوان یک واحد جداگانه که شامل سیستم آبی است، شناخته شده و در طول عملکرد‌های خود از این سیستم استفاده می‌کند. پس از ساخت طرح، چالش بعدی سوار کردن این سازه روی کشتی بدون تأثیر منفی بر پایداری آن بود.

برای انجام این انتقال، تیم ابتدا یک دکل 154 تنی نصب کرد. AquaDome با استفاده از 54 کابل به پلتفرمی به نام "اسپرادر" متصل شد که با 12 کابل به جرثقیل متصل بود. تیم سازنده تأیید کرد که چند فوت آخر و دقت انجام، بیش از شش ساعت آن‌ها را درگیر کرد و این مقدار طول کشید تا عملیات نصب تکمیل شود.

نمایش‌های آبی یکی از موفق‌ترین برنامه‌های سرگرمی رویال کاریبین هستند، اما در خارج از فضای اصلی برگزار می‌شوند؛ بنابراین تغییرات آب و هوا همیشه یک عامل مهم است. یکی از دلایل قرار دادن AquaDome در Icon of the Seas این بود که با برنامه‌ریزی نمایش‌های آبی به داخل و در دسترس قرار دادن آن‌ها برای خانواده‌ها، کنترل بیشتری اعمال شود.

نیک ویر معاون ارشد سرگرمی، می‌گوید:

"تئاترهای آبی همیشه در فضای باز هستند اما دیگر این‌گونه نیست. اکنون تئاتر آبی ما در قسمت زیرین است؛ بدان معنی که حالا ما می‌توانیم آب و هوا، مقادیر تولید، نور و جلوه‌های دودی را کنترل کنیم؛ همه اینها اکنون تنها با لمس یک دکمه اتفاق می‌افتند."

کشتی Icon of the Seas با طول 365 (1198 فوت) - 250800 تناژ ناخالص - در ژانویه 2024 می‌تواند 7600 مهمان را پذیرا باشد و به بزرگترین کشتی تفریحی ساخته‌شده در تاریخ تبدیل شود. این کشتی، سفر هفت‌شبه‌‌ تعطیلات کارائیب را از میامی انجام خواهد داد.

یک تصمیم جمعیت‌شناختی: پنج منطقه جدید

سازه AquaDome یکی از پنج بخش جدیدی محسوب می‌شود که به طور خاص برای این کلاس از کشتی‌ها طراحی شده است. حال سه بخش نام‌آشنای دیگر باقی مانده می‌ماند: گردشگاه سلطنتی با 15 رستوران، نسخه بانشاط‌تر سنترال پارک و خلوت‌گاه بخش سوئیت که بزرگترین ثمره فیزیکی ساخته‌شده تاکنون است.

چهار مورد جدید نیز Thrill Island و Chill Island در کنار Surfside و The Hideaway هستند. شرکت آمریکایی رویال کاریبین کشتی Icon of the Seas را به عنوان پاسخی برای تعطیلات چند‌نسلی معرفی می‌کند و از آن به عنوان یک الگوی بزرگ سفر دریایی پس از همه‌گیری جهانی یاد می‌نماید. این مناطق مختلف به طور استراتژیک برای برآورده‌ کردن نیازهای والدین، نوزادان، کودکان نوپا، نوجوانان و سالمندان، همه در یک مقصد طراحی شده‌اند؛ هر کدام این بخش‌ها خود دارای اتاق‌های تشریفات هستند که می‌توانند پذیرای خانواده‌های بزرگ پنج‌نفره باشند.

بخش Surfside به عنوان مکانی یاد می‌شود که والدین و بچه‌ها می‌توانند تمام روز را سپری کنند. یک استخر آب‌پاش برای بچه‌ها با چشم‌اندازی از کشتی در این قسمت وجود دارد، از زیبایی‌های آن می‌توان به سرسره‌ها و صندلی‌های رنگارنگ اشاره کرد که بزرگسالان می‌توانند در آن استراحت کرده و همزمان مراقب فرزندانشان باشند. همچنین یک منطقه جداگانه بازی برای کودکان و نوپایان وجود دارد؛ این بخش در کنار منطقه Social020 است که برای نوجوانان تعبیه شده و شامل غذاخوری‌های مختلف می‌شود.

بخش جزیره هیجان برای بچه‌های بزرگتر ایجاد شده و به گفته رویال کاریبین، بزرگترین پارک آبی در دریا با شش سرسره و اولین سرسره سقوط آزاد باز در صنعت کشتی‌رانی است. خانواده‌ها توسط سرسره قایق (چهار نفر در هر قایق) و سرسره‌های دوتایی تشک مسابقه‌ای جذب خواهند شد. برای کسانی که به دنبال هیجان بیشتر هستند، قسمت Crown's Edge یک بخش ترکیبی از تاب و طناب است که از لوگوی عظیم رویال کاریبین در ارتفاع 154 فوتی (47 متری) بالای دریا عبور می‌کند.

جزیره خوشگذرانی در امتداد سه عرشه قرار می‌گیرد و شامل چهار استخر از هفت استخر موجود در عرشه است؛ یکی از آنها استخر خلیج رویال بوده که به 40000 گالن آب نیاز داشته و توسط شرکت کروز به عنوان بزرگترین استخر در دریا توصیف می‌شود. این منطقه همچنین شامل بخش Cloud 17 است که فقط برای بزرگسالان (بیش از 16 سال) قابل دسترسی خواهد بود.

قسمت دنج یک فضای کلوپ ساحلی در خشکی دارد؛ تفاوت عمده آن این است که اولین استخر بی‌نهایت معلق را در یک کشتی کروز به همراه تخت‌های آفتابگیر، گرداب‌ها و یک دی جی ساکن ارائه می‌دهد.

کاهش اصطکاک و انرژی

مسافران می‌توانند از برنامه رویال جهت حضور روی عرشه کشتی Icon of the Seas برای بهینه‌سازی زمان خود استفاده کنند. این ویژگی‌ها شامل ورود 24 ساعت قبل از کشتی، ثبت کارت اعتباری برای خریدهای آنلاین و تکمیل پرسش‌نامه سلامت و ایمنی آنلاین می‌شود. برای کمک به کاهش اصطکاک، این برنامه شامل یک تقویم فعالیت ریل‌تایم، چت درون برنامه و همچنین یک سرویس رزرو برای رستوران‌ها در کنار گشت و گذارها است.

این کشتی همچنین شامل سیستم‌های بازیابی گرما می‌شود که انرژی را در سراسر کشتی به کار می‌گیرد. این ایده بیشتر به اتاق‌های تشریفات تعمیم داده می‌شود؛ زیرا کشتی Icon of the Seas به فناوری هوشمند داخل اتاق مجهز می‌شود تا به صرفه‌جویی در مصرف انرژی کمک کند. اتاق‌های تشریفات دارای یک «حالت سازگار با محیط زیست» هستند که «هنگام پیاده‌شدن مهمان روشن می‌شود و پس از بازگشت خاموش می‌شود» تا اطمینان حاصل شود که اتاق آن‌ها هنگام بازگشت «در دمای مطلوبی قرار دارد».

کشتی Icon of the Seas همچنین اولین محصول در ناوگان خواهد بود که از گاز طبیعی مایع (LNG) نیرو می‌گیرد. این خود شامل شش موتور LNG است که 67500 کیلووات توان را برای راه‌اندازی کشتی فراهم می‌کند. این کشتی همچنین 90 درصد آب آشامیدنی داخل کشتی را با استفاده از یک دستگاه تصفیه آب‌شیرین تولید خواهد کرد.

لیبرتی اذعان می‌کند:

"با هر کشتی جدید، ما سطح صنعت سفر را بالا می‌بریم و در عین حال آنچه را که مهمانانمان می‌دانند و دوست دارند، افزایش می‌دهیم. از لحظه‌ای که آن‌ها وارد کشتی می‌شوند، هر تجربه به طور خاص طراحی شده تا بهترین تعطیلات را در هر نقطه از خشکی و دریا به آن‌ها ارائه دهد. با Icon of the Seas، ما سفر را به سطح جدیدی رساندیم و بهترین تعطیلات خانوادگی را رقم زدیم."

منبع:

  1. ship-technology