انرژی های تجدید پذیر در بستر دریا

انرژی های تجدید پذیر در بستر دریا

۱۴۰۱/۱۰/۲۷     13:30

پروژه ای به نام « نیروهای تجدید پذیر زیر دریا» توسط شرکت‌های Verlume، Baker Hughes، Mocean Energy و Transmark Subsea در حال توسعه است.

کلیت این سیستم از ترکیب سیستم های ذخیره انرژی بستر دریای هالو (Halo) و مبدل انرژی موج Blue X شرکت Mocean Energy برای تأمین نیروی برق تجدید پذیر تشکیل شده است. برق تولید شده در این سیستم برای فراهم نمودن ارتباطات در شرایط بد آب و هوایی و تأمین انرژی زیر ساخت های زیر دریایی مانند سیستم های کنترل تولید بستر دریا، ربات های کنترل از راه دور زیر آبی (ROV) و خودران های زیردریایی (AUV)، استفاده می شود.

در اوایل امسال (2023)، سیستم ذخیره سازی شرکت Verlume به اورکنی رسیده که قبل از استقرار و به عنوان بخشی از فاز نهایی پروژه، به مبدل شرکت Mocean Energy متصل می شود. این پروژه با همکاری شرکت Leask Marine ارائه دهنده خدمات دریایی از اسکاتلند، انجام خواهد شد.

شرکتMocean Energy  پیش‌تر نمونه اولیه مبدل انرژی Blue X را در دریا و در مرکز انرژی موج اروپا (EMEC) در سال 2021 با موفقیت آزمایش کرده بود.

 مبدل نیروی موج 38 تنی با طول 20 متر، توانایی دارد تا 5 کیلو وات را بطور مستمر و تا 30 کیلو وات را در شرایط ایمن و حالت حداکثری تولید کند. این مبدل در شرایط عملیاتی دریایی تا حداکثر ارتفاع موج 2.3 متر به مدت پنج ماه کار می‌کند.

واحد ذخیره سازی انرژی هالو شرکت Verlume، که سومین دستگاه تجاری سازی شده این شرکت است، سیستمی دارای باتری های ذخیره سازی ماژولار و با ظرفیت های قابل انتخاب بوده که برای کار در شرایط سخت دریایی طراحی شده است. این سیستم نشان دهنده دروازه ای برای تبدیل انرژی های تجدید پذیر به دارایی های باارزش بوده که می توان از آن به عنوان یک منبع تغذیه قابل اعتماد و بدون وقفه عمدتاً در بستر دریا، نام برد.

شرکت های مذکور علاوه بر همکاری در زمینه تولید برق از انرژی های تجدید پذیر، توافقنامه ای سه جانبه در سپتامبر 2022 امضا کردند که هدف از آن شناسائی و بررسی فرصت های بالقوه همکاری در زمینه استفاده از انرژی موج و ذخیره سازی آن در زیر دریا، برای بازار انرژی های پاک زیر دریایی، است.

نویسنده, ادمین
ادمین
مهندس دریا و نویسنده مرین تاپیکس