باتری نوآورانه اختراع‌شده بدون آلایندگی در قلب کشتی‌های پشتیبانی فراساحلی، چراغ سبز دریافت کرد

باتری نوآورانه اختراع‌شده بدون آلایندگی در قلب کشتی‌های پشتیبانی فراساحلی، چراغ سبز دریافت کرد

۱۴۰۱/۱۲/۰۴     23:25

شرکت سنگاپوری Gennal، ضمن ساخت نمونه اولیه باتری "جریان ردوکس وانادیوم (VRFB)" با نام تجاری Blue G، از برنامه‌ریزی خود برای نمایش آن تا انتهای سال جاری میلادی خبر داد. 

این باتری از محلول الکترولیتی مبتنی بر آب به همراه مخزن ذخیره، سلول انباشت و پمپ تنظیم کننده، تشکیل شده است. بنابر اظهار موسسه ردهبندی ABS، فرآیند شارژ  و دشارژ در این نوع باتری، به عنوان یک ویژگی منحصر به فرد گرمای اضافی تولید نمی کند.

گرت برتون، معاون فناوری ABS اضافه می‌کند:
" استفاده از فناوری ردوکس وانادیوم در باتری های دریایی، به طور بالقوه بازی را عوض خواهد کرد. این باتری دارای مزایایی همچون عمر طولانی، بهبود بی نظیر ظرفیت انرژی و ارتقای ایمنی به عنوان محصولی غیر قابل اشتعال، است. بنابراین استفاده از این تکنولوژی دارای پتانسیل کافی برای تسریع انتقال انرژی در صنعت دریایی و حمایت از اهداف جهانی کربن‌زدایی را به دنبال خواهد داشت."

طبق اظهارات شرکتGennal ، مزایای باتری های تولیدی آنها دارای مشخصه هایی مانند مقیاس پذیری و طول عمر بیش از 25 سال است که این مقدار در واقع بیشتر از دو برابر انواع لیتیوم یونی معمولی به حساب می آید.

از دیگر مشخصه هایی که شرکت مذکور بر آن تأکید داشت، قابلیت بازیافت این نوع از باتری هاست؛ به گونه ای که با از رده خارج شدن Blue G، می توان به راحتی الکترولیت وانادیوم به کار رفته در آن را بازیافت نمود.

الکس پک مدیر مهندسی Gennal نیز افزود:

"مفتخریم که با همکاری موسسه رده بندی ABS، باتری های Blue G به این حد از شایستگی رسیده اند." این امر نشان‌دهنده اعتمادی است که ABS به Gennal برای کمک به صنعت و شتاب بخشیدن به سمت کربن زدایی دریایی، دارد."

بر اساس گزارش پیشین مجله OSJ، شرکت Gennel بخشی از ائتلاف توسعه دهنده نسل جدید کشتی پشتیبانی فراساحلی با باتری هیبریدی بدون آلایندگی بوده که در مالزی ساخته خواهد شد. این پروژه نتیجه تفاهم نامه‌ای است که در جولای سال 2022 میلادی در کوالالامپور توسط کشتی سازان مالزیایی Grade One Marine Shipyard، Muhibbah Marine Engineering و Shin Yang Shipyard و شرکت سنگاپوری Evolution Concepts به امضا رسید. بدین ترتیب Gennal  خود نیز یکی از تامین کنندگان کلیدی فناوری شرکت Evolution Concepts در این پروژه است.

منبع:

  1. Rivieramm
نویسنده, ادمین
ادمین
مهندس دریا و نویسنده مرین تاپیکس