بنادر سینز و روتردام کریدور دریایی سبز را ایجاد خواهند کرد

بنادر سینز و روتردام کریدور دریایی سبز را ایجاد خواهند کرد

۱۴۰۱/۱۰/۱۰     10:39

بر اساس گزارش خبرگزاری سی ترید مریتایم، شرکت های ENGIE، Shell، Vopak و Anthony Veder بر روی ایجاد کریدوری دریایی به منظور خدمات لجستیک هیدروژن سبز توافق کردند که بنادر سینز در پرتغال و روتردام در هلند را به هم متصل می کند.

با امضای این یادداشت تفاهم، اجرای پروژه H2Sines.RDAM با هدف تولید هیدروژن سبز در واحدی واقع در سینز و تبدیل آن به هیدروژن مایع و نهایتاً صادرات آن به روتردام از طریق یک کشتی حمل هیدروژن مایع، آغاز گردید.

مهمترین هدف پروژه تحویل اولین محموله هیدروژن مایع از بندر سینز به روتردام تا سال 2028 خواهد بود. از این هیدروژن به عنوان سوخت مایع در حمل و نقل دریایی استفاده می شود.

علاوه بر شرکت های مذکور، شرکای حامی این پروژه REN، Port of Sines، Port of Rotterdam، Gasunie و ABN AMRO هستند.

توافق جدید پس از امضای تفاهم نامه ای در سال 2020 بین دولت های پرتغال و هلند برای توسعه کریدورهای هیدروژنی دریایی استراتژیک، صورت گرفت. علاوه بر پروژه H2Sines.RDAM، بنادر سینز و روتردام همچنین روی پروژه MAGPIE - پورت‌های سبز هوشمند برای حمل و نقل چندوجهی کارآمد یکپارچه، نیز با هم کار کرده‌اند، پروژه ای که در چارچوب قرارداد سبز اروپایی - Horizon 2020 قرار دارد.

همزمان، این بندر در حال راه‌اندازی اولین کریدور هیدروژن سبز بین جنوب و شمال اروپا با شرکت انرژی اسپانیایی Cepsa است که زنجیره تامین سوخت هیدروژن سبز را بین دو بندر اصلی اروپا، روتردام و الخسیراس تضمین می‌کند. انتظار می رود این خط تجاری تا سال 2027 به بهره برداری برسد.

نویسنده, ادمین
ادمین
مهندس دریا و نویسنده مرین تاپیکس