تحویل دومین نفت‌کش سایز متوسط با سوخت متانول به Proman Stena

تحویل دومین نفت‌کش سایز متوسط با سوخت متانول به Proman Stena

۱۴۰۱/۰۴/۳۰     22:48

با سرمایه گزاری مشترک صورت گرفته بین یک شرکت پیشروی جهانی در حوزه تولید متانول (Methanol Proman ) و یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های کشتیرانی تانکر در جهان (Stena Bulk )  به منظور استفاده از متانول به عنوان سوخت در کشتی ها، دومین تانکر نوساز با قابلیت استفاده از متانول به عنوان سوخت، از شرکت سازنده تحویل گرفته شد.
این قرارداد با نام «  Proman Stena Bulk » در سال 2019 به عنوان یک سرمایه گذاری مشترک 50-50 بین متانول پرومن مستقر در سوئیس و استنا بالک شکل گرفت. طرفین روز سه‌شنبه از تحویلStena Pro Marine ، دومین کشتی از شش فروند کشتی جدید بر پایه متانول خبر دادند که به کشتی‌سازی بین‌المللی گوانگژو سفارش داده شده بودند. اولین کشتی، Stena Pro Patria، در ماه ژوئن ساخته و تحویل داده شده بود.

انتظار می‌رود هر کدام از این تانکرهای سایز متوسط دوگانه سوز با وزن مرده 49990 تن، حدود 12500 تن متانول در سال مصرف کنند. استفاده از سوخت متانول عملاً تولید اکسیدهای گوگرد و ذرات معلق (PM) را در محصولات احتراق حذف می‌کند و انتشار اکسید های نیتروژن را نیز تا 60٪ کاهش می‌دهد و از سوی دیگر تولید دی اکسید کربن تا 15٪ در مقایسه با سوخت‌های دریایی معمولی، کاهش پیدا می کند.

علاوه بر کاهش فوری انتشار گازهای گلخانه‌ای، می‌توان در سال‌های آینده، انتشار دی اکسید کربن را به طور پیوسته با ترکیب مقادیر بیشتری از متانول کم‌کربن و تجدیدپذیر کاهش داد. همچنین استفاده از این روش به صاحبان کشتی این امکان را می‌دهد تا بدون اینکه تغییری در موتورها یا زیرساخت‌های گسترده تری ایجاد کنند، مقدار آلودگی زیست محیطی را به شدت کاهش دهند.

آنیتا گاجادار، مدیر عامل حمل و نقل، بازاریابی و لجستیک پرومن اظهار می‌کند: کشتی‌هایی مانند Stena Pro Marine به مالکان کشتی و سیاست گذاران نشان می‌دهند که این صنعت می‌تواند گام‌های موثر و فوری در مسیر کربن زدایی بردارد. پرومن و سایر تولیدکنندگان در حال افزایش سرمایه‌گذاری در فن‌آوری‌های متانول کم‌کربن و پروژه‌هایی در خصوص انرژی‌های تجدیدپذیر برای پاسخگویی به تقاضای رو به رشد مشتریان هستند. از آنجایی که تعدیل‌کننده‌ها و قانون‌گذاران به دنبال پیشبرد کربن‌زدایی دریایی هستند، مانند بسته قانونی اتحادیه اروپا با نام «Fit for 55»، این کشتی‌ها به اهمیت وجود یک چارچوب نظارتی تاکید دارند و بر روی داشتن گواهینامه برای سوخت‌های جایگزین و اندازه‌گیری دقیق میزان انتشار آلودگی همه سوخت‌ها استوار است. یکی از این روش‌ها کاهش میزان کربن در محصولات با پایه فسیلی است، که نقش مهمی در تسریع تغییر به سوخت‌های پاک‌تر و ایجاد مسیری برای به صفر رساندن آلودگی بازی می‌کنند.

انتظار می‌رود که شرکت پرومن و استنا بالک به سرمایه‌گذاری در متانول به عنوان سوخت دریایی ادامه دهند و از قوانین و مقرراتی حمایت کنند که پایداری متانول را افزایش می‌دهد و در عین حال به توسعه تولید و زیرساخت‌ها برای افزایش بکارگیری متانول در کشتیرانی ادامه می‌دهند.

اریک هانل، رئیس و مدیر عامل استنا بالک می گوید: "ما واقعاً معتقدیم که این کشتی‌ها نه تنها گامی رو به جلو برای طراحی تانکر های سایز متوسط هستند، بلکه قصد دارند پیامی جدی به بازار ارسال کنند. این موارد نشان از اعتماد ما به متانول به عنوان یک راه‌حل اساسی و بادوام برای آینده حمل و نقل پایدار دریایی دارد."

منبع:

  1. www.gcaptain.com
نویسنده, ادمین
ادمین
مهندس دریا و نویسنده مرین تاپیکس