سیستم آب پاش نیزه ای

سیستم آب پاش نیزه ای

۱۴۰۱/۰۱/۲۱     13:12

سیستم آب پاش نیزه ای (Water mist lance system) در واقع یک وسیله اطفای حریق انفرادی است که می تواند با توجه به ساختارش در هر فضای بسته ای که قابلیت ورود سر نیزه ای این وسیله در آن پیش بینی شده باشد مانند کانتینر های روی عرشه کشتی وارد شده و عملیات اطفای حریق را انجام دهد، به صورتی که با اتصال به لوله اصلی آتش نشانی شناور در تمام فضاهای قابل دسترسی امکان عملیات را خواهد داشت.

بر اساس مقرره 10.7.3 بخش II-2 کنوانسیون سولاس، تمام کشتی هایی که بعد از 01 ژانویه 2016 ساخته شده اند و به نوعی طراحی شده اند که روی عرشه اصلی کانتینر حمل کنند، باید حداقل به یک دستگاه آب پاش نیزه ای مجهز باشند.

در واقع این سیستم از یک مکانیزم تلسکوپی تشکیل شده که قابلیت دسترسی تا سه گروه کانتینر بارگیری شده روی عرشه اصلی را دارد که در نتیجه امکان عملیات اطفای حریق در زمان آتش سوزی در یک کانتینر مشخص را به میزان قابل توجهی بهبود خواهد داد.

علاوه بر این، در مقایسه با دیگر سیستم های اطفای حریق معمول، با توجه به نحوه عمل این وسیله، مواجهه با آتش کاهش یافته و به همین دلیل می تواند خطرات ناشی از این عملیات را کاهش دهد.

در حال حاضر، پیش نویس راهنمای طراحی، عملکرد، تست و تأیید این سیستم ها در کمیته های فرعی و اصلی آیمو در حال بحث و بررسی بوده و بعد از پذیرش ابلاغ خواهد گردید.

نویسنده, ادمین
ادمین
مهندس دریا و نویسنده مرین تاپیکس
سلب مسئولیت
علیرغم تلاش های تیم مرین تاپیکس به منظور اطمینان از درستی و کامل بودن محتویات این مقاله، مسئولیتی بابت وجود ایرادات یا از قلم افتادگی در متن مقالات، متوجه تیم تحریریه مرین تاپیکس نیست.