استقبال آیمو از تصویب کنوانسیون فروش قضایی کشتی ها

IMO


به گزارش سایت رسمی سازمان بین‌المللی دریانوردی، طی مراسمی آیمو از امضای کنوانسیون جدید پیشنهادی سازمان ملل درباره آثار بین‌المللی قضایی شناورها در پکن، در تاریخ ۵ سپتامبر ۲۰۲۳ استقبال کرد. این کنوانسیون به نام کنوانسیون پکن در خصوص فروش قضایی کشتی‌ها شناخته می‌شود و توسط کمیسیون حقوق و تجارت بین‌الملل سازمان ملل با هدف تسهیل معاملات مالکان جدید شناورها یا سازمان‌هایی که برای تأمین مالی خریداران وجود دارند، تدوین شده است.

آقای آرسنیو آنتونیو دومینگوئز ولاسکو (از جمهوری پاناما) به عنوان دبیر کل سازمان بین المللی دریانوردی (IMO) انتخاب شد

IMO


ژوئیه 2023 به انتصاب آقای دومینگوئز به عنوان دبیر کل جدید این سازمان، رأی داد. بر این اساس، مصوبه جدید شورا برای تصویب نهایی به سی و سومین فصل مجمع اصلی آیمو (از 27 نوامبر تا 6 دسامبر 2023) ارائه می شود. آقای دومینگوئز در حال حاضر مدیر بخش محیط زیست دریایی آیمو است.

استراتژی کاهش انتشار گازهای گلخانه ای آیمو - 2023

IMO


اعضای سازمان بین المللی دریانوردی (IMO) که در هشتادمین اجلاس کمیته حفاظت از محیط زیست دریایی (MEPC 80) استراتژی 2023 آیمو را در ارتباط با کاهش انتشار گازهای گلخانه ای کشتی ها، به تصویب رساندند به گونه ای که اهداف مشخص شده آن به سمت معیار های سختگیرانه تر، بهبود یافته است.

ISWG-GHG 12

IMO


در اجلاس اخیر کارگروه GHG، دو موضوع مهم در ارتباط با اقدامات کنترلی میزان کربن (Carbon Intensity) و سبد اقدامات میان مدت پیشنهادی در حوزه تولید گازهای گلخانه ای، از دو منظر فنی و تأثیرات اقتصادی آنها مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در این مقاله فهرستی از آخرین پیش نویس راهنماهای سازمان بین المللی دریانوردی در خصوص اقدامات کنترلی میزان کربن (CII & EEXI) که از ابتدای سال 2023 میلادی لازم الاجرا می شود، گرد آوری شده است.

آخرین وضعیت سازمان های مردم نهاد مشاور IMO

IMO


با توجه به برگزاری نشست فوق العاده شورای سازمان بین المللی دریانوردی، این شورا نسبت به تأیید برخی از سازمان های مردم نهاد به عنوان مشاور IMO موافقت کرد.

بانوان در صنعت دریایی

IMO


قرار دادن روزی به عنوان روز زنان در دریانوردی به منظور پاسداشت وایجاد شرایطی مناسب برای ارتقای جایگاه زنان در این صنعت اتخاذ گردیده است.