فهرست مواد مضر (Inventory of Hazardous Materias)

قوانین و مقررات


سازمان بین المللی دریانوردی (IMO) با معرفی "گذرنامه سبز" که اکنون به عنوان فهرست مواد مضر (IHM) شناخته می شود، به نگرانی های زیست محیطی و ایمنی در صنعت بازیافت کشتی پاسخ داده است. این الزام، به مواد مضر موجود در کشتی‌ها پرداخته که خطراتی برای سلامت، ایمنی و محیط زیست ایجاد می‌کنند. در نهایت، کنوانسیون هنگ کنگ که در سال 2009 به تصویب رسید و در ژوئن 2025 لازم الاجرا می گردد.

الزامات حمل و نصب تجهیزات رادیویی مطابق با قوانین کنوانسیون سولاس 2024

قوانین و مقررات


کمیته فرعی ناوبری، ارتباطات رادیویی و جستجو و نجات (NCSR)، در نهمین اجلاس خود (21 تا 30 ژوئن 2022)، با در نظر گرفتن اصلاحات فصل چهارم سولاس، بخشنامه شماره COMSAR.1/Circ.32/Rev.1 در ارتباط با نوین سازی تجهیزات رادیویی (GMDSS) و هماهنگ کردن الزامات مربوط به آنها را تدوین نمود. در این مقاله فنی ویرایش دوم این دستورالعمل برای یکسان سازی الزامات رادیویی جدید کنوانسیون سولاس تشریح می گردد که از تاریخ اول ژانویه 2024 برای تمامی شناورهای مشمول کنوانسیون سولاس لازم الاجرا شده است

گواهینامه بین المللی جلوگیری از آلودگی هوا توسط موتورهای دریایی (EIAPP)

قوانین و مقررات


گواهینامه EIAPP که مخفف عبارت Engine International Air Pollution Prevention Certificate است، به طور خاص به موضوع انتشار گازهای اکسید نیتروژن (NOx) در موتورهای دیزل دریایی می پردازد. انتشار ناکس شامل انتشار کلی اکسید های نیتروژن است که محاسبه آن بر اساس انتشار وزنی NO2 می باشد و بر اساس مفاد کد ناکس (NOx Technical Code)، با استفاده از چرخه های تست (Test Cycles) و روشهای اندازه گیری تعیین شده در آن، اندازه گیری می گردد. گواهینامه EIAPP نشان دهنده ی انطباق موتور کشتی با استاندارد های سختگیرانه ی زیست محیطی بوده و نتیجه آن بالا بردن کیفیت هوا است.

نقاط نمونه برداری آب توازن کشتی ها

قوانین و مقررات


مطابق با ماده 9 کنوانسیون آب توازن کشتی ها، طرف های مسئول این کنوانسیون (Parties) می توانند به منظور تعیین اینکه آیا شناور با الزامات کنوانسیون تطابق دارد یا خیر، از آب توازنشان نمونه برداری کنند. دستورالعمل های تأیید سیستم مدیریت آب توازن (دستورالعمل شماره 8) که با قطعنامه MEPC. 174 (58) به تصویب رسیده، صراحتاً خواستار ایجاد تسهیلات نمونه برداری بر روی شناور شده است. در نتیجه وجود نقاط نمونه برداری موضوع این مقاله در هر شناور، لازم و ضروری است.

تکنیک های بازرسی از راه دور (RIT)، سطح بالاتری از کارایی، انعطاف پذیری و اطمینان

قوانین و مقررات


با توسعه سریع تکنیک های بازرسی از راه دور (RIT)، مانند تجهیزات متحرک کنترل از راه دور و حسگر های لحظه ای نصب شده بر روی پهپاد ها، صنعت دریایی به طور فزاینده ای از آنها برای انجام بازرسی های خود، استفاده می کند. شکی نیست که تکنیک های جدید تر سطح بالاتری از کارایی، انعطاف پذیری و اطمینان را در فعالیت های مرتبط با بازرسی از خود نشان می دهند بدون آنکه به یافته های نهایی این بازرسی ها خللی وارد شود.

الزامات عملکردی و پرونده ساخت کشتی برای تانکرها و فله برهای با طول 150 متر و بیشتر - حفظ ایمنی و سازگاری با محیط زیست

قوانین و مقررات


بر اساس مفاد مقرره 3.10 فصل II-1 اصلاحیه 2010 کنوانسیون سولاس، این کشتی ها باید برای طول عمر مشخصی طراحی و ساخته شوند. این بدان معنی است که در صورتی که به درستی و تحت شرایط عملیاتی و محیطی پیش بینی شده، نگهداری شوند، باید بتوانند در شرایط سالم و آسیب دیده ی مشخص، ایمن و سازگار با محیط زیست باشند.

الزامات مارپل برای مخازن پسماند روغن در شناورهای ساخته شده پس از دسامبر 1990

قوانین و مقررات


مطابق با مقرره 12 الحاقیه اول کنوانسیون مارپل، کشتی های با ظرفیت ناخالص 400 و بیشتر موظفند که به مخزن یا مخازنی با ظرفیت کافی برای نگهداری پسماند روغن، مجهز شوند. ظرفیت مخزن نیز با شاخصه هایی مانند نوع ماشین آلات و مدت سفر محاسبه می گردد. در این مقاله، به بررسی اجمالی الزامات این موضوع می پردازیم.

لوله های هواگرد در کشتی ها و الزامات کنوانسیون خط شاهین

قوانین و مقررات


از لوله های هواگرد برای تعادل فشار مخازن کشتی ها در هنگام پر شدن، استفاده می کنند و معمولاً روی عرشه بالایی مخازن نصب می گردد. الزامات خاصی برای ارتفاع و سازه شان وجود دارد که بر اساس موقعیت قرارگیری آنها تعیین می شود. در این مقاله به معرفی اجمالی لوله های هواگرد و بررسی قوانین کنوانسیون خط شاهین در این خصوص می پردازیم.

نگهداری و بازرسی های دوره ای سیستم ثابت اطفای حریق دی اکسید کربن

قوانین و مقررات


در این مقاله، پس از معرفی سیستم ثابت اطفای حریق دی اکسید کربن، به حداقل سطح توصیه شده تعمیر و نگهداری و بازرسی آنها، می پردازیم. هدف از بازرسی و نگهداری سیستم، اطمینان از آماده به کار بودن آن بر اساس مقرره SOLAS CH.II-2/Reg. 14.2.1.2 است.

اصلاحات قوانین موسسه رده بندی NK در خصوص بازرسی شفت های آب خنک

قوانین و مقررات


موسسه رده بندی NK به فهرست موسسات رده بندی عضو آیاکسی پیوسته که قوانین خود را در مورد بازرسی های شفت پروانه از نوع آب خنک اصلاح کرده اند. این اصلاحیه به این معنی است که کشتی های مجهز به شفت پروانه آب خنک ساخته شده بر اساس قوانین NK، مشمول دوره های بازرسی 15 ساله بیرون آوردن شفت پروانه همانند آنچیزی که برای دیگر انواع شفت ها (خنک شونده با روغن) پیش از این اجرا می شد، قرار خواهند گرفت.